Posted on

Maceracja – co to takiego?

Maceracja to proces polegający na wytrawianiu surowca roślinnego przy pomocy jakiegoś rozpuszczalnika (wody, oleju czy alkoholu) w pokojowej temperaturze. Ten surowiec zalewa się rozpuszczalnikiem tak, aby cały był w nim zanurzony. Ten proces może trwać godzinę, ale zależy to oczywiście od danego produktu, czasem mogą to być nawet tygodnie. W przypadku kosmetyków najlepszym rozpuszczalnikiem będzie olej. Wykorzystuje się wówczas najczęściej olej słonecznikowy, rzepakowy albo oliwę z oliwek. Dodatkowo powinny to być oleje rafinowane. Są stabilniejsze oraz mają dłuższy okres przydatności do użytku.

Maceraty mogą być przygotowywane na ciepło lub na zimno. Ten pierwszy sposób charakteryzuje się krótkim czasem maceracji i polega na podgrzewaniu naczynia z produktem. Te przygotowywane na zimno trwają kilka tygodni, podczas których macerat w jasnym szkle jest wystawiony na działanie promieni słonecznych. Niezależnie którym ze sposobów przyrządzasz substancję, pamiętaj o regularnym wstrząsaniu zawartością. Gotowy produkt wymaga odcedzenia i przelania do buteleczki w ciemnym szkle. Niewskazana jest już wtedy ekspozycja na światło, bo składniki aktywne ulegają wówczas niszczeniu.

Jakie zastosowanie mają maceraty?

Olejowe maceraty kosmetyczne to źródło substancji aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach. Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie odrobiny takiej substancji do kremu czy balsamu. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to na samym końcu tworzenia całego kosmetyku, ponieważ wtedy zachowuje on najdłuższą przydatność.

Istnieją maceraty o działaniu przeciwzapalnym, nawilżającym, oczyszczającym i wiele innych. Macerat ze skrzypu polnego będzie odpowiadał oczywiście za wzmocnienie cebulek włosów, paznokci oraz delikatnie poprawi stan cery. Może być używany do olejowania włosów – wystarczy nałożyć go na długość włosów na kilka godzin, dolewany do kąpieli lub w formie odżywki na paznokcie. Niektóre z produktów mogą być dla kogoś bardzo pomocne w przypadku zmagania się z łuszczycą, trądzikiem czy AZS.