Posted on

Co zabrać w góry? Jedzenie, które może się przydać

Planując wyjście w góry, zwykle dbamy o odpowiedni ubiór, a w szczególności o buty. Pogoda bywa zmienna i zaskakująca. Również z tego względu powinniśmy zadbać o odpowiedni prowiant, który może przydać w różnych sytuacjach. Bo co, jeśli trasa się wydłuży albo będzie trzeba przeczekać trudne warunki na szlaku? A więc co zabrać w góry? Jakie jedzenie?

Co zabrać w góry do jedzenia?

Wiele osób nie ma pojęcia, co zabrać w góry. Bo wiadomo, że wybierając się w trasę w porze letniej, wiele produktów spożywczych mogłoby się po prostu popsuć. Na pewno jednak nie wszystkie. W związku z tym warto zabrać ze sobą kabanosy, suche bułki, batony oraz inne słodycze, owoce, szczególnie banany. Poza tym dobrze jest rozważyć zabranie orzechów oraz bakalii. Niewiele miejsca zajmą, a są pożywne i można się nimi posilić. Nie wolno zapominać też o piciu. Najlepiej, aby była to woda. Jeśli jest to możliwe, można zaopatrzyć się w termos z gorącą herbatą albo kawą. Ogólnie produkty spożywcze, które będą zabierane w góry, powinny być lekkie, pożywne, łatwe w jedzeniu i w transporcie, a do tego niepsujące. 

Co jeszcze może przydać się w górach?

W czasie wędrówki po szlaku górskim przydać się może wiele rzeczy, ale skoro jesteśmy przy jedzeniu, kontynuujmy temat. W takim razie, co zabrać w góry do jedzenia poza tym, co zostało wymienione powyżej? Mogą to być na przykład gorące kubki. W schronisku można dostać wrzątek potrzebny do ich zaparzenia. Taki ciepły posiłek na pewno doda siły. I nie będzie trzeba niczego kupować po trasie. 

Zależnie od szlaku, jego trudności i długości, organizm męczy się, traci siłę, i wodę. Wodę trzeba dostarczać przez cały czas trwania wędrówki. O jedzeniu też nie wolno zapominać. Trzeba tylko je ze sobą zabrać. Jak widać, nie musi to być nic wielkiego. Nawet zwykłe bakalie, które zmieszczą się w kieszeni, mogą uratować turystę, gdy zaatakuje go silne uczucie głodu. Wiadomo jednak, że do wyprawy tej warto przygotować się nieco lepiej i zabrać ze sobą więcej pożywnych przekąsek.